Proč domácí automatizace ?

Vraťte se na chvíli zpátky v čase. Vzpomínáte si ještě, jaké to bylo, když jste televizní kanály museli měnit ručně? Jak jste pokaždé museli vyskočit z gauče, když jste chtěli přepnout na jiný kanál nebo upravit hlasitost? Generace, která ještě pamatuje tyto zastaralé způsoby ovládání, si to možná neuvědomovala, ale bylo to opravdu nepraktické. Nyní přetočte do doby dálkového ovladače, na kterém jsou všechna tlačítka k ovládání televizní zábavy doslova na dosah ruky. Systém domácí automatizace usnadňuje život podobným způsobem, ale v mnohem širším měřítku. Často není ani potřeba mačkat tlačítka. Kromě videa umí automatizační systém řídit světla, termostaty, bezpečnostní zařízení, zavlažovače trávníku, motorizované stínění oken a spoustu dalšího. Během chvilky máte dům nastavený tak, jak si přejete, a přitom stačilo jen klepnout na tlačítko v chytrém telefonu. Domácí automatizace je velmi pohodlná a šetří čas, protože umí současně upravovat světlo, teplotu a další vlastnosti domova podle toho jestli se zrovna vracíte domů, odcházíte nebo třeba jdete spát. Nainstalováním automatizačního systému ale získáte i řadu dalších výhod.

VYLEPŠENÁ OCHRANA A ZABEZPEČENÍ
Nic proti klasickému zabezpečovacímu systému, váš dům a rodinu asi také spolehlivě ochrání. Ale když zabezpečovací systém spolupracuje s domácí automatizací, budete na tom s bezpečím o mnoho lépe. Klasický zabezpečovací systém například po spuštění alarmu většinou nejdřív musí upozornit poskytovatele (někdy po 30 vteřinách nebo dokonce až po minutě), který vás pak kontaktuje. Když je ale zabezpečovací systém propojen s automatizací, okamžitě vám přijde SMS zpráva, když se někdo neoprávněně dostane k vám domů. Automatizační systém může také propojit nejbližší kamery s vaším chytrým telefonem, abyste se mohli podívat se na místo, kde došlo k narušení zabezpečovacího systému. Pomocí chytrého telefonu zjistíte, co se stalo, a můžete
podle toho zareagovat.

OKAMŽITÝ PŘEHLED
Nenechaly děti rozsvíceno dole v obýváku? Nenechali jsme v ložnici otevřené okno? Nezapomněl syn zavřít garáž? Systém domácí automatizace sleduje, co se děje uvnitř a kolem domu, může vás o tom informovat. Nezáleží na tom, jestli jste doma, nebo spoustu kilometrů daleko na dovolené nebo na služební cestě. Zprávy o stavu domova si můžete prohlížet v reálném čase na různých uživatelských rozhraních, jako je displej mobilu, tablet, televize nebo dotykový panel. Díky těmto informacím můžete adekvátně reagovat na vzniklé situace. Automatizační systém si můžete například nastavit tak, aby se stisknutím jednoho tlačítka na tabletu v kuchyni vypnula všechna herní zařízení a světla v pokoji.

POHODLÍ A HOSPODÁRNOST
Chcete-li mít doma pohodlí, ale zároveň brát ohled na spotřebu energie, může být náročné pořád ručně upravovat termostaty, závěsy a rozsvěcet a zhasínat světla. Na základě parametrů, které vám pracovník nastaví v automatizačním systému chytrého domova, termostaty v noci sníží teplotu a všechna světla se před spaním vypnou, aby se šetřilo energií. Hodinu před probuzením zase termostat může trochu zvýšit teplotu, aby v domě bylo příjemně přesně ve chvíli, kdy vstanete z postele. Zatímco vás v ložnici pomalu probouzí hudba, která každých deset minut zvyšuje hlasitost, v kuchyni se třeba rozsvítí světla a roztáhnou se závěsy v obýváku.

RADOST Z BYDLENÍ
Aplikace domácí automatizace vám umožní ovládat celý domov. Záleží jen na vás, jestli chcete bydlet v relaxační oáze, přeměnit dům na ostrov zábavy nebo mít něco mezi. Domácímu hudebnímu systému můžete například dát povel, aby pustil písničky z vašeho oblíbeného internetového rádia do reproduktorů v obýváku a kuchyni. Stačí vám k tomu chytrý telefon, tablet, klávesnice nebo dotykové obrazovky, které používáte k ovládání světel, termostatů a dalšího elektronického vybavení. Později se se svými hosty můžete přesunout do zábavní místnosti, kde jedním klepnutím na tlačítko ztlumíte světla, zatáhnete žaluzie a nastavíte audio/video systém tak, aby se na velkém plátně pustil film.